Rak prostate - vodnik po zdravju prostate

Rak prostate je ena najpogostejših oblik raka pri moških, ki najpogosteje prizadene starejše od 50 let. Če je odkrit dovolj zgodaj, je zdravljenje zelo uspešno, zato lahko preventivni pregledi, kot sta PSA test in digitalni rektalni pregled, rešijo življenje.

Kaj je prostata in kaj je njena funkcija?

Prostata (obsečnica) je moška spolna žleza v velikosti kostanja, skozi katero teče sečnica in se nahaja za korenom penisa, pred danko in pod sečnim mehurjem. Poglavitna funkcija prostate je proizvajanje semenske tekočine. Med orgazmom prostata skupaj s semenskimi mešički s krčenjem svojih mišičnih vlaken potiska spermo v sečnico in zagotovi bistven del njenega skupnega volumna (skupaj s testisi). Ustvarja izloček, ki kot del sperme (ejakulat) spodbuja gibanje moških spolnih celic (spermijev) in okrepi njihovo vitalnost. Pravilno delovanje prostate je zelo pomembno za zagotovitev moške plodnosti.

Kdaj se pojavi rak prostate?

Če se v prostati pojavi tumorska tvorba, ki sestoji iz nenadzorovano rastočih celic, govorimo o raku prostate. Rak na prostati je najpogostejši rak pri moških, saj na leto zboli okoli 1.600 moških.

Dejavniki tveganja so starost (po 50. letu), družinska obremenjenost oziroma dednost po očetu ali starem očetu in zunanji dejavniki. Na razvoj bolezni lahko vpliva tudi etična pripadnost, za raka prostate je namreč bolj dovzetna črna rasa, pomembno pa prispeva tudi življenjski slog.

Rak na prostati je najpogostejši rak pri moških, saj na leto zboli okoli 1.600 moških.

Hrana, ki vsebuje malo živalskih maščob, veliko zelenjave in sadja, ter redna fizična aktivnost imata zaščitno vlogo pri raku prostate. Izogibati se je potrebno alkoholu, kajenju, gaziranim pijačam in papricirani oz. začinjeni hrani.

Kampanja društva OnkoMan v letu 2024 se imenuje »Ostani v tekmi«. Zakaj? Za svoj klub ali reprezentanco lahko navijamo samo in zgolj, če smo zdravi ali ozdravljeni. Zdravi ali ozdravljeni smo lahko, če raka prostate odkrijemo pravočasno. Pravočasno pa lahko odreagiramo samo, če poznamo znake ali simptome.  

Kako prepoznati raka prostate: simptomi in bolezenski znaki

Pogosto uriniranje, zlasti ponoči, slaboten ali prekinjen tok urina, bolečina ali pekoč občutek med uriniranjem in krvav urin so lahko znaki raka prostate. Pri razširjenem raku pa se pojavijo tudi bolečina v presredku, motnje pri odvajanju blata, motnje ejakulacije, bolečine v kosteh, izguba telesne teže in splošna oslabelost.

Da je rak prostate odkrit pravočasno, je zelo pomembno, , zato bi znake bolezni morali poznati vsi.

Kdaj k zdravniku zaradi težav s prostato

Če opazite, da opisani znaki trajajo nekaj časa, je potrebno takoj obiskati osebnega zdravnika.

Diagnostika

Odkrivanje raka prostate temelji na kombinaciji testov oziroma preiskav. To so PSA test, digitalni rektalni pregled, transrektalni ultrazvok in biopsija prostate.

PSA test meri količino za prostato specifičen antigen. Povišan PSA še ne pomeni nujno raka, lahko pa kaže na povečano prostato, vnetje ali druge težave, ki običajno zahtevajo nadaljnje preiskave.

Pri digitalnem rektalnem pregledu urolog s prstom preko zadnjika pretipa velikost, obliko in teksturo prostate ter preveri, ali je prisotna nenavadna trdota ali izbokline. Urolog lahko opravi tudi transrektalni ultrazvok, kjer v danko vstavi UZ sondo in naredi natančno slikanje prostate.  

Če so PSA vrednosti povišane oziroma če zdravnik oceni, da rezultati drugih preiskav zahtevajo še nadaljnjo diagnostiko, opravi še z UZ vodeno biopsijo prostate, kjer skozi danko opravi odvzem tkiva in nato preveri prisotnost rakavih celic ter njihovo agresivnost.

V Sloveniji trenutno živi že 124.000 ljudi, ki se je kadarkoli srečalo z diagnozo rak.

Rak prostate se razvija po stadijih

Stadiji oziroma faze raka prostate so štirje. Z njimi opisujemo njegov obseg oziroma razširjenost. Pomagajo pri določanju zdravljenja. Prvi in drugi stadij pogosto opisujejo tudi kot zgodnji ali lokaliziran stadij, v tretji in četrti fazi govorimo o lokalno napredovalem raku. I. in II. stadij predstavljata lokalno bolezen, to pomeni, da je tumor v prostati oziroma da so rakave celice lokalizirane. V obeh fazah je tumor majhen. Šele v drugi fazi se ga otipa in je lahko viden na slikanju. V obeh stadijih je bolezen v velikem odstotku ozdravljiva. V III. stadiju je tumor že večji in rakave celice razširjene na tkivo v okolici, zato govorimo o lokalno napredovali bolezni. Rak je v tej fazi še vedno potencialno ozdravljiv. Pri IV. stadiju je tumor zrasel izven prostate. Zasevki ali metastaze, kakor pravimo širjenju rakavih celic, se lahko pojavijo v lokalnih bezgavkah, danki, mehurju in drugih organih ali celo kosteh. V tej fazi govorimo o metastatski bolezni, ki načeloma ni ozdravljiva, jo je pa mogoče obvladati.

Zdravljenje raka prostate

Pri ugotavljanju razširjenosti bolezni si pomagamo z RTG slikanjem okostja, scintigrafijo skeleta, MR, CT in PET CT. Na osnovi pregledov lahko bolezen opredelimo kot: rak, omejen na prostato (lokalno omejen); rak, omejen na prostato in njeno neposredno okolico (lokalno napredovan) in razširjen rak (razsejana bolezen).

Vrste zdravljenja in kdo sodeluje pri izbiri zdravljenja

Pri izbiri zdravljenja sodeluje multidisciplinaren tim – urolog, radioterapevt in onkolog.

Radikalno zdravljenje

Za ozdravitev raka prostate v prvi ali drugi fazi  je potrebno tumor popolnoma odstraniti ali drugače uničiti. Izbira ustreznega zdravljenja je odvisna od razširjenosti in agresivnosti raka ter bolnikovega splošnega zdravstvenega stanja:

  • kirurška odstranitev rakavega tkiva,
  • obsevanje,
  • opazovanje – sledenje bolnika.

Zdravljenje napredovalnega raka prostate

Moški spolni hormoni, imenovani androgeni, pospešujejo rast in zasevanje celic raka prostate. Temelj zdravljenja napredovalega raka je hormonska terapija.

Hormonsko zdravljenje temelji na:

  • kastraciji z odstranitvijo mod ali z zdravili,
  • blokadi androgenih receptorjev v rakavi celici,
  • kemoterapiji: hormonska terapija omogoča večletne zazdravitve.

Stranski učinki zdravljenja

  • Stranski učinki radikalnega zdravljenja: motnje erekcije, inkontinenca za urin, težave pri odvajanju blata.
  • Stranski učinki hormonskega zdravljenja: impotenca (nezmožnost erekcije), upad libida, inkontinenca, navali vročice in potenja, okvare jeter,  driske, povečane prsi, krhke kosti (osteoporoza), bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen.
  • Stranski učinki kemoterapije: utrujenost, slabokrvnost, izguba las, okužbe, driske, okvara živcev, zlomi kosti.

Vsaka diagnoza rak je težka in vsaka za sabo potegne težave, ki pa so ob pravočasnem ukrepanju zelo dobro obvladljive. V Sloveniji trenutno živi že 124.000 ljudi, ki se je kadarkoli srečalo z diagnozo rak in vsi so dobra reklama, da je rak vedno bolj obvladljiva bolezen, seveda če je pravočasno odkrita. Zato bi znake bolezni morali poznati vsi. Vsak sam lahko veliko naredi zase in je proaktiven, ko gre za njegovo zdravje. Naša odgovornost je, da prepoznamo znake in če bomo ukrepali pravočasno, nam bo slovenska onkologija uspešno pomagala.

Vsebino je pripravilo Slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan

Pripravljeni na vse

 

Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.