Radiologija
Za boljšo predstavo, kaj se dogaja v našem telesu, nas zdravnik napoti na radiološke preiskave. Po domače povedano, pošlje nas na slikanje. S sodobno tehnologijo dobi vpogled v popolno sliko telesa ter lahko bolj natančno in zanesljivo postavi diagnozo.
Radiolog glede na navodila zdravnika naredi sliko našega okostja, notranjih organov ali mehkih tkiv. Pri tem uporablja naprave, ki delujejo na različne načine valovanja.
Za slikovno diagnostiko
se uporabljajo različni viri valovanj, med katerimi so najbolj znani rentgenski žarki. Najpogosteje se uporabljajo rentgen, magnetna resonanca, računalniška tomografija in ultrazvok.
Kaj pomeni MR, CT, RTG ali UZ?
Zdravnik vas pri postavljanju diagnoze napoti na eno ali več slikovnih preiskav. Pogosto o teh govori kar s kratico – MR, CT, RTG, UZ. Ali veste, kaj vsaka od teh kratic pomeni?
Ultrazvok (UZ)
Ultrazvok je povsem neinvazivna slikovna preiskava s pomočjo hitrega zvočnega valovanja. Valovi se različno odbijajo od posameznih snovi v telesu, kar naprava pretvori v sliko. Z uporabo različnih sond, frekvenc in valovanja dobimo vpogled v tkiva tik pod kožo ali v organe globoko v telesu. Med najpogostejšimi so ultrazvok trebuha, vratnih žil, arterij in ven, ultrazvok sklepov, ščitnice in dojk. Primeren je tudi za nosečnice.
Rentgen (RTG)
Rentgensko slikanje je ena najpogostejših slikovnih preiskav, s katero odkrijemo zlome kosti, utesnitve živcev, poapnelost sklepov in žil, tumorje, kronične spremembe pljuč in podobno. Opravlja se s pomočjo rentgenskih žarkov in sevanja, ki zaradi različne gostote tkiv v telesu pusti značilno sliko. Pri zmerni uporabi rentgena količina sevanja za človeka ni škodljiva, zato je strah odveč.
Magnetna resonanca (MR)
Magnetna resonanca je slikovna preiskava, ki se opravi s pomočjo magnetnega polja, radijskih valov in računalniške tehnologije. Zelo dobro pokaže notranjost glave, hrbtenice in mehkih tkiv v telesu (mišice, notranji organi, žile, vezi …), slabše pa prikaže kosti. Običajno jo opravimo, ko nam CT ali ultrazvok ne podata jasne slike.
Računalniška tomografija (CT)
Pri CT preiskavi gre za nadgradnjo rentgenskega slikanja, kjer dobimo tridimenzionalno sliko opazovanega dela telesa. Zaradi boljšega kontrasta se bolje vidijo različna tkiva, kot so kosti, mišice in maščoba. Pogosto se uporablja za prikaz notranjih organov, možganov, sinusov in hrbtenice. Z uporabo kontrastnega sredstva pa se odlično vidi tudi stanje žil (CTA angiografija).
Povezana področja
Izbrani nasveti za boljše zdravje
-
Družinska in splošna medicinaAkutno vnetje slepiča1.10.2024Vnetje slepiča običajno povzroča hude bolečine v spodnjem desnem delu trebuha. Spoznajte simptome, vzroke in zakaj je nujno pravočasno zdravljenje.
-
Šport in rekreacijaTekaške poškodbe27.9.2024Tek je eden najbolj priljubljenih in dostopnih športov na svetu, saj ga lahko z minimalno opremo izvaja vsakdo. V nasvetu si preberite več o poškodbah...
-
Družinska in splošna medicinaNajbolje se je posvetovati z zdravnikom27.9.2024Zdravnik 360 vam omogoča dostop do zdravnika na daljavo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki. Preverite, kako zavarovanje uporabiti v trenutkih nego...
-
Družinska in splošna medicinaKrvavitve iz nosu26.8.2024Krvavitev iz nosu ali epistaksa je pogosta, večinoma nenevarna težava. Preberite, kako in kdaj si lahko pomagate sami, kdaj pa je potreben obisk zdrav...
-
Družinska in splošna medicinaTest: Kako dobro skrbite za zaščito svoje kože pred soncem?26.7.2024Veste, kaj pomenijo kratice na sončnih kremah? Rešite test in preverite svoje znanje!
-
Žensko zdravjeLipedem: pogosto spregledana bolezen, ki ni debelost2.7.2024Lipedem je patološko stanje nabiranja maščobe zlasti na udih, ki je zaradi samega videza pogosto napačno diagnosticirano. Preberite več.
-
Družinska in splošna medicinaKaj je laringitis in kako ga zdraviti?19.6.2024Ste hripavi ali ste izgubili glas? Morda imate laringitis. Preberite, kaj so vzroki, kako prepoznati simptome, kako lahko težave lajšate doma in kdaj...
-
Duševno zdravjeDigitalni posvet: Spanje, nespečnost in zdravje16.5.2024Digitalni posvet o spanju.
-
Družinska in splošna medicinaAngina – vse, kar morate vedeti (2024)21.3.2024Kakšni so znaki angine, kako jo ločimo od gripe ter kakšna je razlika med bakterijsko in virusno angino. Preberite odgovore v zdravstvenem nasvetu.
-
Več za zdravjeKako do nasveta zdravnika na daljavo1.3.2024Kako do pogovora z zdravnikom, ko ste v stiski? Preberite pogovor z zdravnico, ki odgovarja na klice zavarovancev Zdravnika 360.
-
Družinska in splošna medicinaHerpes zoster ‒ pasavec10.11.2023Herpes zoster ali pasavec je bolezen, pri kateri pride do reaktivacije virusne okužbe z varicella zoster virusom, s katerim smo se srečali že skorajda...
-
Družinska in splošna medicinaPravilno jemanje zdravil23.8.2023Pri zdravilih je pomembno, da jih vzamemo na pravilen način. Napačno jemanje lahko oslabi njihov učinek ali celo povzroči težje stranske učinke.
-
Družinska in splošna medicinaInkontinenca urina – ambulantna obravnava in zdravljenje12.6.2023Inkontinenca urina - nehoteno uhajanje urina. Težave se lahko pojavljajo v vseh življenjskih obdobjih, večja možnost za pojav pa je po 50 letu.
-
Družinska in splošna medicinaSpanje, nespečnost in zdravje – odgovori na najpogostejša vprašanja29.3.2023Preberite odgovore strokovnjakov na najpogostejša vprašanja o spanju, nespečnosti, motnjah spanja in njihovem vplivu na zdravje.
-
Duševno zdravjeTest: Bi se lahko bolje naspali?14.3.2023Spite dobro ali vam noči krajšajo motnje spanja? Rešite test in preverite.
-
Družinska in splošna medicinaKaj moti vaš spanec?6.3.2023Potreba po spanju je ena od najosnovnejših potreb organizma. Med spanjem potekajo nekateri biološki procesi, ki so v času budnosti večinoma neaktivni.
-
Družinska in splošna medicinaPovišan krvni tlak – kaj pa zdaj?9.2.2023Povišan krvni tlak lahko vodi v različne zdravstvene težave, zato je pomembno, da spremljamo svoj krvni pritisk. Preberite, zakaj.
-
Družinska in splošna medicinaMotnje dihanja v spanju - obstruktivna apneja30.1.2023Podatki kažejo, da je prevalenca smrčanja pri odraslih med 30 % do 40 %. Pogosteje smrčijo kadilci ter moški s prekomerno telesno težo.
-
Družinska in splošna medicinaSrce: središče našega zdravja20.1.2023Na kaj pomislite, ko zaslišite besedo srce? Asociacij je veliko, na kratko bi jo lahko opisali kot osrednjo črpalko, ki poganja kri po telesu.
-
Družinska in splošna medicinaBolečine v želodcu – odgovori na najpogostejša vprašanja25.10.2022Preberite odgovore strokovnjakov na najpogostejša vprašanja o bolečinah v želodcu, njihovih vzrokih in posledicah.
-
Družinska in splošna medicinaPoznate simptome GERB-a oziroma refluksne bolezni?3.10.2022Refluksna bolezen je skrajšan izraz za gastroezofagealno refluksno bolezen – GERB. Gre za simptome, ki jih povzroči želodčna kislina v požiralniku.
-
Družinska in splošna medicinaVnetje oči18.8.2022Vnetje očesa je zaščitni odziv telesa proti potencialno škodljivim dejavnikom. Oglejte si značilne simptome pri vnetju oči.
-
Družinska in splošna medicinaKrčne žile in kako jih obvladati8.8.2022Osebe s krčnimi žilami pestijo občutek težkih nog in bolečine ter otekline spodnjih udov. Na katere dejavnike, ki povečujejo možnost nastanka krčnih ž...
-
Družinska in splošna medicinaAlergija na sonce18.7.2022Srbi, skeli, peče – to so obrazi alergije na sonce. Fotordermatoza praviloma ni nevarna, je pa precej neprijetna. Znate ukrepati, ko se pojavi?
-
Družinska in splošna medicinaOkužbe s hrano in vodo na počitnicah13.7.2022Znate poskrbeti, da boste tudi počitnicah uživali varno hrano in pijačo, ki vam ne bo pokvarila dopusta? Preberite nasvet.
-
Družinska in splošna medicinaNavzkrižna alergija – ko je treba biti še bolj pozoren14.4.2022Alergije so v današnjem času precej pogoste. Obstaja cela vrsta alergij, ki jih povzročajo najrazličnejši alergeni. Ali veste, kaj so navzkrižne alerg...
-
Družinska in splošna medicinaBolečine v hrbtu – odgovori na najpogostejša vprašanja5.4.2022Štirje od petih ljudi vsaj občasno čutijo bolečino v hrbtu. Ne smemo je jemati kot del vsakdana, saj se brez ukrepanja praviloma stanje le še poslabša...
-
Družinska in splošna medicinaKako izboljšati svoj imunski sistem1.2.2022Dovzetnost za okužbe je odvisna od našega imunskega sistema. Kako lahko torej poskrbimo, da bo ta deloval dobro in nas branil pred okužbami?
-
Družinska in splošna medicinaVnetja v mali medenici19.11.2021Bolečine v spodnjem delu trebuha so simptom različnih obolenj. Lahko gre za vnetna stanja, ki so povezana z rodili.
-
Družinska in splošna medicinaSkrb za jetra med prazniki10.11.2021Jetra so zelo hvaležen organ, a na žalost se z njimi ukvarjamo le, ko pride do težav z njimi. Spoznajte, kako skrbeti za svoja jetra.
-
Družinska in splošna medicinaPutika – bolezen obilja29.10.2021Putika je bolezen, katere simptomi se prvič pojavijo že v Hipokratovih zapisih. Pogosteje jo začnejo omenjati v zapisih iz 17. stoletja.
-
Družinska in splošna medicinaUrični artritis13.10.2021Urični atritis ljudje bolje poznamo pod imenom protin ali putika. Nastane zaradi povečane tvorbe ali zmanjšanega izločanja sečne kisline z urinom.
-
Družinska in splošna medicinaPrehranjevanje dojenčka in malčka27.9.2021Prehrana je eden od najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in počutje. Pravilna prehrana je še pomembnejša v obdobju zgodnjega otroštva.
-
Družinska in splošna medicinaVsi obrazi migrene, 2. del20.8.2021Ko pacient ugotovi, da migrena pomembno vpliva na njegovo življenje, ne sme odlašati z obiskom zdravnika, saj obstajajo številne možnosti zdravljenja.
-
Družinska in splošna medicinaVsi obrazi migrene, 1. del17.8.2021Ko sicer zdrava ženska srednjih let, bolnica z migreno, počasi s sklonjeno glavo stopi skozi vrata moje ordinacije, takoj vem, koliko je ura.
-
Družinska in splošna medicinaTežave s črevesjem4.8.2021Ste kdaj občutili izredno napihnjenost, neprijetne težine oziroma bolečine v želodcu ali se morda nenehno bojujete z zaprtostjo oziroma drisko?
-
Družinska in splošna medicinaFototoksični in fotoalergijski dermatitis22.7.2021Ozaveščenost o vplivu UV-sevanja na pojav oblik kožnega raka je v zadnjih desetletjih vse večja.
-
Družinska in splošna medicinaFibromialgija – bolezen 21. stoletja9.7.2021Po podatkih Nacionalnega združenja za fibromialgijo približno 10 milijonov Američanov oziroma 3 % do 6 % svetovne populacije.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet: Sonce in melanom10.5.2021Prisluhnite digitalnem posvetu z Ano Škoberne, dr. med., spec. dermatovenerologije, s katero smo govorili o posledicah izpostavljenosti UV sevanju.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet: Alergije v spomladanskem času13.4.2021Oglejte si posvet na katerem smo s strokovnjakinjo asist. dr. Polono Mlakar, dr. med., spec. interne medicine, govorili o senenem nahodu in alergijah....
-
Družinska in splošna medicinaSpomladanska utrujenost29.3.2021Utrujenost in izčrpanost sta pogosta pojava. Po nekaterih ocenah petina ljudi navaja utrujenost. Preverite, zakaj.
-
Družinska in splošna medicinaPlacebo učinek in njegove skrivnosti16.3.2021Moč placeba je v resnici moč našega uma, včasih pa samo stvar naključja, saj težave tudi brez intervencije marsikdaj minejo.
-
Družinska in splošna medicinaPraktični nasveti za bolnike s seboroičnim dermatitisom26.1.2021Če imate težave s seboroičnim dermatitisom, si lahko v veliki meri pomagate sami s pravilno nego kože.
-
Družinska in splošna medicinaBolezen kože – seboroični dermatitis26.1.2021Seboroični dermatitis je pogosta, nenevarna bolezen kože. Preberite, kako jo prepoznati in si pomagati.
-
Družinska in splošna medicinaUpad mišične mase v starosti22.12.2020Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je eden najpogostejših razlogov za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti.
-
Družinska in splošna medicinaVirusne bradavice9.12.2020Virusne bradavice so pogosta nalezljiva bolezen. Povzročajo jih HPV virusi, ki se med ljudmi prenašajo z dotikom in s predmeti, na katerih se virusi n...
-
Družinska in splošna medicinaTinitus – šumenje v ušesu17.11.2020Tinitus je strokovno poimenovanje za šumenje, piskanje, ropotanje in druge zvoke v enem ali obeh ušesih. Preverite, kako ravnati, če vas muči tinitus....
-
Družinska in splošna medicinaUtrujenost6.10.2020Utrujenost poznamo vsi. Pojavita se želja po počitku in zmanjšana učinkovitost zaradi pretiranega napora, obremenitve ali zaradi bolezni. Lahko so pri...
-
Družinska in splošna medicinaHiperholesterolemija – povišana vrednost holesterola v krvi6.10.2020Holesterol je vrsta maščobe, ki jo imamo vsi v telesu in je nujna za življenje. Za zdravje so škodljive povišane vrednosti holesterola v krvi, preberi...
-
Družinska in splošna medicinaRosaceja – bolezen kože obraza29.9.2020Rosacea je pogosta, kronična, nenalezljiva bolezen kože obraza. Prizadene enega od 10 odraslih ljudi. Pogosteje za njo zbolijo svetlopolti ljudje.
-
Družinska in splošna medicinaPovišana telesna temperatura – kdaj k zdravniku?16.9.2020Povišana telesna temperatura ali vročina je pogost vzrok, zaradi katerega ljudje iščemo zdravniško pomoč. Telesno temperaturo običajno merimo pod pazd...
-
Družinska in splošna medicinaDriska – kaj pa zdaj?25.8.2020Driska pomeni tri- ali večkrat dnevno izločanje redkega ali vodenega blata. Kako si pomagati?
-
Družinska in splošna medicinaAvtoimunske in avtoinflamatorne bolezni kože20.8.2020Imunski sistem nas s tvorbo protiteles in drugih vnetnih molekul ščiti pred okužbami. Kaj pa se v telesu dogaja v primeru avtoimunih bolezni?
-
Družinska in splošna medicinaDružinska domača lekarna poleti14.7.2020Katera zdravila je dobro imeti pri roki, ko se odpravljamo na dopust? Preberite nasvet strokovnjaka.
-
Družinska in splošna medicinaDehidracija7.7.2020Kadar je vnos tekočin v primerjavi z izgubo manjši, nastane dehidracija. Preberite, kako se ji izogniti, še posebej v vročih poletnih dneh.
-
Družinska in splošna medicinaGlavobol – kdaj k zdravniku?7.7.2020Verjetno je že vsakega izmed nas kdaj bolela glava. Gre za pogosto zdravstveno težavo, ki je lahko včasih znak resnega bolezenskega stanja. Kdaj se mo...
-
Družinska in splošna medicinaAlergična ali vnetna reakcija na pike žuželk23.6.2020Najbrž poznate koga, ki je alergičen na pike žužel, predvsem čebele ali ose. Ob piku lahko pride do hude oblike alergijske reakcije - do dušenja in te...
-
Družinska in splošna medicinaKašelj18.6.2020Kašelj je pomemben refleks, ki služi čiščenju naših dihalnih poti. V nekaterih primerih kašljanja pa je potrebno obiskati zdravnika. Preberite več.
-
Družinska in splošna medicinaPreprečimo toplotni udar16.6.2020V poletnih dneh, ko običajno na prostem preživimo več časa, smo tudi bistveno bolj izpostavljeni visokim temperaturam in zdravstvenim zapletom, ki sle...
-
Družinska in splošna medicinaKako ohraniti dobro ravnotežje?10.6.2020Slabše ravnotežje močno ovira kakovostno življenje. Obstajajo pa vaje s katerimi lahko svoje ravnotežje izboljšamo. Poglejte si priporočene vaje.
-
Družinska in splošna medicinaZaščita otrok pred soncem – varna uporaba krem10.6.2020Zaščita otroške kože pred soncem je pomembna naloga staršev tekom dolgih, sončnih poletnih dni.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet z dermatologinjo9.6.2020Priznana dermatologinja Jasmina Demšar je predstavila koristne dermatološke nasvete za nego kože v poletnem času.
-
Družinska in splošna medicinaVrtoglavica in omotica9.6.2020Vrtoglavica je pogost simptom, zaradi katerega se ljudje obračajo po pomoč k zdravniku. Pogosto pa zamešajo izraza vrtoglavca in omotica, med katerima...
-
Družinska in splošna medicinaAtopijski dermatitis3.6.2020Atopijski dermatitis prizadene med 15 in 20 % otrok v ekonomsko razvitih državah. Spoznajte bolezen.
-
Družinska in splošna medicinaKaj lahko sami naredimo za zdravje oči?19.5.2020Če bi radi preprečili slabšanje vida in preventivno poskrbeli za zdravje oči, spoznajte dejavnike, ki lahko izrazito vplivajo na izboljšanje vida.
-
Družinska in splošna medicinaBolečina v spodnjem delu trebuha – kdaj k zdravniku?19.5.2020Bolečina v spodnjem delu trebuha lahko nastane zaradi sprememb v sečilih, spolovilih, rodilih, žilah, živcih in mišično-kostnem sistemu.
-
Družinska in splošna medicinaDigitalni posvet z oftalmologinjo19.5.2020S priznano oftalmologinjo Kristino Mikek smo se pogovarjali o tem, kako lahko s preprostimi vajami vsak dan poskrbimo za vitalnost naših oči.
-
Družinska in splošna medicinaBolečina v zgornjem delu trebuha – kdaj k zdravniku?12.5.2020Bolečina v trebuhu je zelo pogost simptom, vendar običajno mine sama od sebe, v nekaterih primerih pa se priporoča obisk zdravnika.
-
Družinska in splošna medicinaKako ločiti med prehladom in senenim nahodom5.5.2020V času epidemije s koronavirusno boleznijo smo ljudje postali zelo pozorni na vse simptome in znake, ki se pojavijo in bi lahko pomenili okužbo.
-
Družinska in splošna medicinaAkutno vnetje srednjega ušesa – kdaj k zdravniku?5.5.2020Akutno vnetje srednjega ušesa nastane zaradi slabe prezračenosti srednjega ušesa (navadno zaradi zamašenega nosu) in okužbe z mikroorganizmi.
-
Družinska in splošna medicinaPoslušajte svoje telo: kdaj k zdravniku?5.5.2020V praksi se pogosto sprašujemo, kdaj se lahko z zdravstveno težavo spoprimemo sami in kdaj je potrebna pomoč specialista. Poslušajte svoje telo.
-
Družinska in splošna medicinaSuha koža5.5.2020Suha koža je v hladnejših mesecih pogosta težava. Koža, ki je suha, je na otip hrapava, prekrita z luskami in razpokami, velikokrat tudi srbi in peče....
-
Družinska in splošna medicinaSeneni nahod in alergijska astma5.5.2020Pri senenem nahodu gre za vnetje nosne sluznice zaradi alergenov iz zraka v času cvetenja rastlin. Preverite zakaj je pomembno vedeti, kateri alergeni...
-
Družinska in splošna medicinaUgriz klopa in bolezni, povezane z ugrizom klopa29.4.2020Sprehod v naravi ima številne ugodne učinke na naše zdravje in dobro počutje. Žal pa se lahko ta konča tudi z boleznijo.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.