Korak do boljšega zdravja: Kaj se lahko naučimo od zdravnikov in športnikov?

Kako poskrbeti za imunski sistem, da bo deloval vse leto
Po običajno pestri zimi, polni prehladov, viroz, gripe in drugih obolenj, spomladi pogosto nastopijo alergije. A kot pravi Nik Beseničar, dr. med., specialist pediatrije z licenco za športno prehrano, za močan imunski sistem vse leto ne rabimo komplicirati. Poleg cepljenja proti gripi in morda v zimskem času jemanja vitamina D, velja upoštevati predvsem:
- Dovolj spanja,
- uravnotežena prehrana,
- redno gibanje,
- psihična kondicija.
Če se alergije (kot je seneni nahod) pojavijo, jih ne moremo preprečiti, ampak jih zdravimo. Priporoča se pravočasno simptomatsko zdravljenje teden ali dva pred sezono cvetenja, po potrebi tudi imunoterapija.
Kdaj k zdravniku?
Ob prvih znakih bolezni ni vedno nujno takoj obiskati zdravnika. V veliko primerov si lahko pri prehladih, blagih virusnih obolenjih pomagamo sami z domačimi ukrepi – počitkom, hidracijo in simptomatskim zdravljenjem, ne pa vedno. Poglejte, kaj svetuje zdravnik.
Uravnotežena prehrana = zdrava prehrana
»O zdravi prehrani govorimo, ko govorimo o uravnoteženi prehrani,« pravi Nik Beseničar. Gre za prehrano, ki vsebuje pravo količino makro in mikrohranil ter energetsko pokrije naše potrebe.
Svetuje, da je do določene mere dobro omejevati določeno hrano, tako sebi kot otrokom. Ljudje imamo namreč radi sladke stvari in smo narejeni, da si delamo zaloge energije, ampak taka prehrana lahko na dolgi rok vodi v težave. Zato tudi pri uvajanju goste hrane otrokom staršem priporoča, da ne začnejo z uvajanjem sladke hrane, saj bi potem lahko otroci zavračali drugo hrano.
Seveda pa sladkor ni vedno »sovražnik«. V nekaterih primerih je zelo koristen. Pri športnikih na primer hitro nadomesti izgubljeno energijo. Prehranska podpora je del njihovega vsakdana, veliko teh znanj pa prenesejo tudi v življenje po koncu kariere, pravi Brigita Langerholc, nekdanja vrhunska športnica, ki je povezovala dogodek.
Sedenje je novo kajenje
»Sedenje je postalo novo kajenje,« je bilo slišati med pogovorom o najpogostejših boleznih delovno aktivne populacije. Dr. Tanja Javh, dr. med. spec. pediatrije s specialnimi znanji iz akupunkture, opozarja, da je sedeč način življenja dolgoročno nevaren. Sedenje povečuje tveganje za sladkorno bolezen, debelost, povišan pritisk, kar vse vodi v srčno-žilne bolezni. Obstajajo pa dokaj preprosti in učinkoviti načini, da jih preprečimo.
»Zagotovo bi morali vstati, mogoče še bolj pogosto kot na 45 minut. Predvsem pa bi to morala postati rutina. Navada,« pravi dr. Tanja Javh.
5 vprašanj za vsak dan:
- Koliko sem spal/spala?
- Kako sem jedel/jedla?
- Sem se gibala/gibal?
- Koliko časa sem bil/a pred zasloni?
- Kako sem negoval/a odnose?
Naša drža in zdravje hrbtenice
Saša Staparski Dobravec, dr. med., spec. radiologije, soustvarjalka in skrbnica programa Pokončna drža. Dobra drža je slikovito predstavila pomen pravilne drže.
Rešitev? Majhne, a dosledne spremembe: zavedanje telesne poravnave, vaje (tudi v sede) ter redni odmori med delom.
Alternativni pristopi proti bolečinam
Bolečine so močno prisotne med delovno aktivnim prebivalstvom, tudi zaradi sedenja, proti tem pa lahko pomaga akupunktura. Več o sami metodi je delila dr. Tanja Javh in poudarila pomen celostne obravnave ter da akupunktura ni nadomestilo za klasično medicino, temveč učinkovita dopolnitev.
Peter Kauzer, kajakaš na divjih vodah, je povedal, da je akupunkturo že spoznal.
Stres in izgorelost
Z zdravim stresom se odzivamo na življenjske spremembe. Nanj smo navajeni in hitro mine. Kronični stres pa za zdravje ni dober. Če traja dlje časa, imamo v telesu ves čas zvišane ravni stresnih hormonov. Telo je nenehno v stanju pripravljenosti, kar lahko vodi v izgorelost.
Vzroki so lahko zunanji (služba, odnosi, denar) ali notranji (notranja prepričanja: “bodi popoln”, “zdrži”, “ugajaj”). Ta nas lahko ženejo, a tudi izčrpavajo – pomembno jih je prepoznati.
Simptomi izgorelosti so lahko: utrujenost, motnje razpoloženja, razdražljivost, nespečnost, bolečine v hrbtu ali sklepih, prebavne težave, glavoboli.
Kaj lahko storimo danes?
Dogodek je obiskovalcem prinesel jasen odgovor - zdravje ni stvar enega velikega koraka. Zdrav življenjski slog se začne z malimi, a vztrajnimi koraki.
Poglejte celoten dogodek
Če ste dogodek zamudili ali bi še enkrat želeli prisluhniti vsebini, poglejte celoten pogovor, praktične prikaze dihalnih vaj in vaj za hrbtenico, ki jih lahko izvajate doma ali v pisarni. Poiščite znanje, navdih ali konkretna orodja za boljše počutje.
Pripravljeni na vse
Z zdravstvenimi zavarovanji Zavarovalnice Triglav pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.