Izgorelost
Kaj privede do izgorelosti?
Do izgorelosti pride, ko se nakopiči več težav z različnih področij življenja. Eno so težave, povezane z delom in delovnim okoljem, druge so vezane na življenjski slog, nenazadnje pa igra pomembno vlogo pri razvoju izgorelosti tudi osebnostna struktura posameznika.
Izgorelost na delovnem mestu
Do izgorelosti pogosteje prihaja na delovnem mestu, kjer je delo slabo organizirano oziroma je kaotično, kjer delovne naloge niso jasno opredeljene, so prezahtevne ali je prisoten stalen pritisk, kjer nimamo občutka nadzora nad delom ter na delovnih mestih, kjer je delo monotono in neizpolnjujoče. Zelo pomemben dejavnik, ki prispeva k razvoju izgorelosti, je delovno okolje, kjer trud ni prepoznan in opravljeno delo ni ustrezno nagrajeno.
Življenjski slog, ki povečuje tveganje za razvoj izgorelosti, je tak, da delamo preveč in nimamo dobrega razmerja med delom in počitkom, ki vključuje tudi sproščujoče hobije in druženje z ljudmi. Ko si nalagamo preveč nalog in ne sprejmemo ali imamo premalo pomoči drugih, ko si ne vzamemo dovolj časa za dober spanec in ko nimamo bližnjih oz. z njimi nimamo dobrih odnosov in od njih ne dobimo dovolj podpore, predvsem psihične.
Osebnostne lastnosti, ki jih pogosteje srečamo pri ljudeh z izgorelostjo, so perfekcionizem – nikoli ni nič dovolj dobro, visoka storilnostna naravnanost, ambicioznost, potreba po stalnem nadzoru nad stvarmi in težave pri delegiranju nalog iz strahu, da delo ne bo dovolj dobro opravljeno, ter pesimističen pogled nase in na svet.
Kako ukrepati?
Zelo pomembno je, da že pri prvih simptomih in znakih pomislimo na izgorelost in pravočasno poiščemo pomoč. Sploh kadar je izgorelost že polno razvita, je težko razmišljati in poiskati rešitve, zato je pametno, da se dogovorimo za pregled in pogovor z izbranim družinskim zdravnikom ali psihoterapevtom.
Dobro je, da si poiščemo krog ljudi, s katerimi lahko delimo svoje stiske, ki so nam v oporo in se z njimi lahko pogovarjamo. To so lahko naši bližnji, prijatelji, nova poznanstva, s katerimi nas družijo skupni interesi. Tesnejši in kvalitetnejši odnosi na delovnem mestu prav tako pomembno prispevajo k preprečevanju izgorelosti, saj dajejo občutek pripadnosti in povezanosti.
Kar se tiče dela, je nujno vzpostaviti ravnovesje med delom in oddihom. Tudi če je delo monotono in neizpolnjujoče, poskusimo v njem poiskati svojo vrednost, svoj doprinos. Druga možnost pa je, da zamenjamo službo in si poiščemo delo, ki nam je bolj pisano na kožo. To seveda ni vedno enostavna naloga, delamo v okviru svojih zmožnosti. Obvezen je dopust, ko odklopimo vse skrbi in za nekaj časa pozabimo na delo ter se posvetimo drugim aktivnostim.
Rekreacija proti izgorelosti
Potrebno je prevetriti svoje prioritete. Postaviti zdrave meje, se naučiti, katerim nalogam ali obveznostim reči »ne«. Ločiti čas za delo in čas za počitek ter družino. V dnevu si je dobro določiti čas, ko izklopimo vse elektronske naprave in jih odstranimo, usmerimo pozornost stran od službenih obveznosti, od družbenih medijev in novic. Vzeti si je potrebno čas za sproščanje in dovolj časa za spanje. Kreativnost je odlično protistresno sredstvo. Lotimo se novih hobijev.
Tudi telesna vadba je pomemben del okrevanja in hkrati preprečevanja izgorelosti. Vadbo prilagodimo svojemu zdravstvenemu stanju, stopnji izgorelosti ter stopnji kondicije. Izberimo vrsto vadbe, ki jo zmoremo in v njej uživamo. Bistveno je, da smo redno telesno aktivni. Vadba izboljša tako razpoloženje kot tudi telesno počutje.
Posebno pozornost je potrebno nameniti še zdravi prehrani. Priporočamo uživanje pestre, mešane, a lahke hrane, bogate z vitamini. Izogibajmo se sladkorjem in enostavnim ogljikovim hidratom, prekomernemu uživanju alkohola, kofeina ali drugih poživil in nikotinu.
Pripravljeni na vse
Z dodatnimi zavarovanji Triglav Zdravje pridobite odličnega zaveznika za vaše zdravje. Strokovni nasveti in hiter dostop do storitev brez dodatnih stroškov.